RUCHOMY PAMIĘTNIK/MOBILE DIARY

Od czerwca 2010 trwa projekt "Ruchomy pamiętnik". A 2-3 grudnia jego zakończenie w Słupsku w przestrzeni miasta, Galerii Interdyscyplinarnej MCK i w Spichlerzu Richtera.
Rdzeniem całości jest pomysł trójki twórców wywodzących się ze Słupska: pisarza Daniela Odiji, muzyka Marcina Dymitera, oraz artysty wizualnego Ludomira Franczaka. Projekt „Ruchomy pamiętnik” to artystyczne działania na granicy reportażu, literatury, muzyki, video. Głównym założeniem jest prezentacja relacji pokolenia pionierów, którzy po 1945 roku przybyli na "ziemie odzyskane" - w tym przypadku do miasta Słupska położonego nad morzem Bałtyckim. Historia ma stać się bodźcem do powstania nowatorskiego dzieła o współczesnej formie.
„Problemy historii miejsca, tożsamości są nam szczególnie bliskie. Dorastaliśmy w latach 70. i 80. kiedy temat historii ziem odzyskanych przed 1945 praktycznie nie istniał. Pamiętamy tylko tajemnicze wycieczki autokarowe niemieckich staruszków. Ich autobusy zawsze zatrzymywały się w centrum miasta na placu Zwycięstwa. Nikt jednak nie pytał po co oni przyjeżdżają?"